Poczytaj

Wizyta w Izbie Regionalnej

4 Lip, 2019

Zapraszamy wszystkich do oglądania relacji z wizyty Julii Bajorek z klasy VIII z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach w naszych progach.

O zbiorach Izby Regionalnej opowiadał Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach p. Mariusz Zieliński.

Nowe dary w Izbie Regionalnej

Lip, 2019

Dar od Pani Magdaleny Krawczyk z Bibic.

Serdecznie dziękujemy!

Zobacz więcej…

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach

21 Cze, 2019

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach

Film nr 1

Film nr 2

Film nr 3

 

 

Środki na renowację kolejnej zabytkowej kapliczki w Zielonkach

17 Cze, 2019

Gmina Zielonki pozyskała w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski – edycja 2019”, organizowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego, środki w wysokości 5 tys. zł na renowację zabytkowej, murowanej kapliczki domkowej św. Jana Nepomucena  z XIX w. w miejscowości Zielonki. Z budżetu gminy Zielonki pokryte zostanie 5.800 zł kosztów renowacji tego zabytkowego obiektu. Przeprowadzenie prac renowacyjnych planowane jest od  sierpnia do listopada 2019 r.

Zobacz więcej…

„Malowana Chata” – święto fanów kultury ludowej

Cze, 2019

Zbliża się coroczne święto fanów kultury ludowej na Powiślu Dąbrowskim. W dniach 21-23 czerwca zapraszamy do Zalipia, gdzie odbędzie się 56. edycja konkursu „Malowana Chata”.

Zobacz więcej…

Święto stroju krakowskiego

7 Cze, 2019

W dniu 6 czerwca piękne stroje krakowskie mogli podziwiać wszyscy przybywający na rynek stolicy małopolski. Nie mogło także zabraknąć Zieleńczan prezentujących bogato zdobione gorsety według wzoru „od Zielonek”. Mimo wysokiej temperatury Panie wraz z najmłodszym pokoleniem dumnie przechadzały się wokół rynku wzbudzając niemały zachwyt. Niezwykle istotne jest że tradycja stroju krakowskiego przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, dlatego też wiemy, iż dalej będzie ona kultywowana. Nie zabrakło oczywiście męskiego stroju, który można było podziwiać na osobie Dyrektora Biblioteki Publicznej Pana Mariusza Zielińskiego.

KS

Zobacz więcej…

Święto stroju krakowskiego – Hej! Na krakowskim Rynku!

4 Cze, 2019

Wszystkich miłośników stroju krakowskiego dzieci, młodzież, dorosłych oraz seniorów zapraszamy w najbliższy czwartek tj. 6 czerwca 2019 r. pod Barbakan na plantach krakowskich, gdzie o godz. 11.00 odbędzie się tradycyjny przemarsz na rynek główny pod pamiątkową płytę upamiętniającą złożenie przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę.

Szczegółowe informacje

Ochrona dziedzictwa kulturowego

17 Maj, 2019

Wicemarszałek Łukasz Smółka spotkał się z beneficjentami konkursów „Ochrona zabytków Małopolski 2019” i „Kapliczki Małopolski”, wręczając symboliczne czeki na dofinansowanie zadań.
 

Sejmik Województwa Małopolskiego, na wniosek Zarządu Województwa Małopolskiego, podjął decyzję o przyznaniu w tym roku 83 dotacji na realizację  zadań obejmujących prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków oraz 77 dotacji na konserwacje zabytkowych kapliczek.

Zobacz więcej…

Renowacja małopolskich kapliczek

15 Maj, 2019

Generalny remont XIX-wiecznej kapliczki w Zielonkach, prace konserwatorskie przy kamiennej kapliczce w Chochołowie – między innymi te inwestycje będą możliwe dzięki dotacjom z budżetu województwa małopolskiego.

Materiał filmowy

Zobacz więcej…

Pamięć o Katarzynie Gawłowej

8 Maj, 2019

W minionym tygodniu (29 kwietnia) miało miejsce spotkanie p. Jana Chrzana wraz z córką Martą z Wójtem Gminy Zielonki, p. Bogusławem Królem. Rodzina Chrzanów chciała bardzo serdecznie podziękować władzom samorządowym, a w szczególności Panu Wójtowi za propagowanie twórczości artystki, malarki prymitywnej Katarzyny Gawłowej, która urodziła się w 1896 r. w podkrakowskich Zielonkach. Pan Jan ma prywatnie wielki stosunek do ciotki Gawłowej od najmłodszych lat, bowiem była siostrą jego taty. Jak wspomina, wiodła bardzo ubogie i prostolinijne życie, które było przeniknięte umiłowaniem otaczającego ją folkloru w swojej rodzinnej wsi. Katarzyna Gawłowa utrwalała na kartonach i płytach paździerzowych wszystko to, co ją otacza. Ukończyła tylko 3 klasy szkoły podstawowej, więc możemy ocenić, że była osobą niedouczoną, ale o bardzo wielkiej wrażliwości.

Dzisiaj, z perspektywy lat, jeszcze bardziej wzrusza nas historia ubogiej staruszki, która mieszkała w centrum Zielonek, a pod koniec życia sytuacja bytowa stała się katastrofalna. Jej rodzinny dom pod wpływem starości rozpadł się, a jego domowników nie było stać na rychłe odbudowanie zrujnowanego budynku. Żyjący współcześnie jej rówieśnicy szydzili z jej talentu, nawet pokutowało powiedzenie „Głupia Kaśka”, które zaszufladkowało świadomość Katarzyny przez krajan do końca jej dni. Dopiero w ostatnich latach jej życia doczekała się zidentyfikowania swojego stylu. Gdy miała 77 lat została odkryta przez Mieczysława Górowskiego i Jacka Łodzińskiego. W 1977 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie miała miejsce wystawa jej prac.
Jest oceniana jako najautentyczniejszy talent jaki zrodził się w polskiej sztuce ludowej i przetrwał w pełnym uroku swojej dziecięcej naiwności i absolutnej szczerości.
Zapraszamy serdecznie do Biblioteki Publicznej w Zielonkach, gdzie wiszą nie tylko pracę artystki, ale także sam jej portret.