Galerie

Zbiory Izby Regionalnej wzbogaciły się o nowe obiekty!

27 mar, 2017

img_4562

Izba Regionalna w Zielonkach wzbogaciła się o cenne eksponaty pochodzące z początku XX wieku, po pp. Zofii i Walentym Kawa z Podskala.

Zobacz więcej…

III folkowy plener fotograficzny w klimatach Stanisława Wyspiańskiego

1 lut, 2017

zdjecie-1

Wraz z nowym rokiem, któremu patronuje w gminie Zielonki Stanisław Wyspiański, miał miejsce zimowy plener fotograficzny. III – edycję folkowej sesji zorganizował Mariusz Zieliński – założyciel Izby Regionalnej i dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach oraz przewodniczący komisji ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym Gminy Zielonki, dla którego rozumienie tradycji „to nie jest trzymanie popiołów w odniesieniu do zbiorów muzealnych zgromadzonych w izbie, lecz przekazywaniem płomienia przyszłym pokoleniom”. Przez ożywianie zbiorów muzealnych w naturalnym dla nich krajobrazie zieloneckiej przyrody, zmieniającym się wraz z porami roku, który od pokoleń niezmiennie towarzyszy tutejszym mieszkańcom, mamy do czynienia z żywą sztafetą pokoleń. Stroje krakowskie nosili nasi przodkowie, my współcześnie zakładamy je z dumą i fotografujemy się po to, aby podtrzymać żar i płomień naszej dumy oraz miłości do dziedzictwa kulturowego i tradycji, jakie tu panowały od wieków. Robimy to ze świadomością, że nasz czas też przeminie, a pokolenia, które po nas przyjdą zastaną i ten żar, i ten płomień, które mamy nadzieję, rozpalą ich miłością do rodzimego folkloru.

Zobacz więcej…

Izba Regionalna wzbogaciła się o nowy eksponat

17 sty, 2017

Dar od Pani Barbary Leszczyńskiej z Zielonek

img_4130

Krakowiacy zachodni z Zielonek na jesiennych przeźroczach

27 paź, 2016

stroje-krakowskie-zielonki-fot-r-cabala-23-10-2016-izba-regionalna-40

W niedzielny poranek, 23 października, odbył się po raz drugi plener fotograficzny, którego głównym bohaterem był tradycyjny strój grupy etnograficznej krakowiaków zachodnich pochodzący rodem „od Zielonek”. Celem pleneru fotograficznego była prezentacja regionalnych ubiorów ludowych – odświętnych i codziennych, pochodzących z przełomu XIX i XX w., zgromadzonych w Izbie Regionalnej w Zielonkach oraz promowanie folkloru, historii i tradycji lokalnej gminy Zielonki, która od kilkunastu lat pełni rolę zielonej sypialni Krakowa. Pomysłodawcą i inicjatorem wybrania takiej formy propagowania rodzimego folkloru i etnograficznych zbiorów muzealnych był Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, kustosz Izby Regionalnej w Zielonkach oraz przewodniczący Gminnej Komisji ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym Gminy Zielonki.

Zobacz więcej…

Uwaga! Jesienny plener fotograficzny przesunięty!

21 paź, 2016

plener

Z uwagi na złe warunki atmosferyczne sesja fotograficzna zostanie przeniesiona. Zapraszamy 23 października 2016r. (niedziela) o godzine 9.00

Jesienny plener fotograficzny

11 paź, 2016

desktop

Ponownie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w sesji fotograficznej z udziałem profesjonalnych fotografów – w tym Ryszarda Cabały. Tym razem plener fotograficzny w oryginalnych strojach z epoki udostępnionych przez Izbę Regionalną w Zielonkach odbędzie się  w  jesiennej scenerii w dniu 22 października, w scenografii z elementami małej architektury. Wyjazd I grupy sprzed budynku biblioteki o godz. 8.30. Prosimy o zgłaszanie się do Biblioteki Publicznej w Zielonkach, liczba miejsc ograniczona do 15 osób w jednej grupie (przewidziano sesję z udziałem 2 grupy).  Zapisy przyjmujemy do 22 października, tel. (12) 418-41-24. W zgłoszeniu należy podać adres, numer telefonu oraz e-mail.
Uwaga: Sesja fotograficzna może zostać odwołana z powodów niezależnych od Organizatora, a w szczególności z powodu złych warunków atmosferycznych uniemożliwiających przeprowadzenie zdjęć.
obrazek-sesja

Strój krakowski

1 sie, 2016

Strój z Bibic ok 1900 r. p. Setlak (13)

Prezentujemy państwu strój krakowski złożony z gorsetu, spódnicy, zapaski pochodzący z Bibic, ok 1990 r. 

Zobacz więcej…

Kronika dr Grochowalskiego

29 lip, 2016

IMG_2887

Zbiory Izby Regionalnej w Zielonkach wzbogaciły się o bezcenny egzemplarz – album poświęcony w całości dr Feliksowi Grochowalskiemu, który przybył do Zielonek w 1951 r. Dr Grochowalski założył pierwszy ośrodek zdrowia w Zielonkach, którym kierował aż do swojej śmierci w 1979 r. Należy przypomnieć że dr Grochowalski patronuje jednej z głównych ulic w centrum Zielonek. Serdeczne podziękowania Pan Mariusz Zieliński Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach składa synowej oraz wnukom dr Grochowalskiego za przekazanie zdjęć.

Zobacz więcej…