Galerie

Zdjęcie z 1942 roku

19 Mar, 2018

Na zdjęciu rodzice pani Zofii Bęben (z domu Dziedzic): Piotr Dziedzic z żoną Marią Dziedzic (z domu Sitko) i ich roczny syn Kazimierz. Zdjęcie z 1942 roku. Piotr Dziedzic z Pękowic, ur. w 1917 r., Maria Dziedzic (z d. Sitko) z Toń, ur. w 1914 r.

Gorset krakowski „od Zielonek” lata 30/40 XX w.

2 Lut, 2018

Gorset krakowski „od Zielonek” lata 30/40 XX w. uszyty dla Agaty Prochalowej z Baranów ( żony Jakuba).

Zobacz więcej…

Gorset Krakowski „od Zielonek”

Lut, 2018

Gorset Krakowski „od Zielonek” lata 30/40 XX w. uszyty dla Zofii Krawczyk z Bińczyckich ( żony Andrzeja) obiekt znajduje się w zbiorach prywatnych.

Zobacz więcej…

Gmina Zielonki – bijące serce żywej tradycji

10 Paź, 2017

111

W sobotę, 9 września, po raz kolejny mieszkańcy Zielonek mieli możliwość wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Podczas tego nietypowego pleneru towarzyszyła nam TVP Kraków zainteresowana zieloneckim folklorem i tradycjami panującymi w naszej gminie. Pomysłodawcą organizacji pleneru był Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach oraz kustosz Izby Regionalnej.

Zobacz więcej…

Etno-plener fotograficzny w czerwcowym krajobrazie Zielonek

20 Cze, 2017

d60_3049

W sobotnie popołudnie, 10 czerwca, po raz kolejny już rdzeni oraz napływowi mieszkańcy Zielonek mieli możliwość wzięcia w udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej prezentującej tradycyjne lokalne ubiory Krakowiaków Zachodnich na tle malowniczego krajobrazu naszej gminy. Pomysłodawcą organizacji pleneru ponownie był Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, kustosz Izby Regionalnej w Zielonkach oraz przewodniczący Gminnej Komisji ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym Gminy Zielonki.

Zobacz więcej…

Dar do Izby Regionalnej

19 Cze, 2017

19225114_1377853248957502_9062684846776254411_n

Dar do Izby Regionalnej od pani Józefy Nowakowskiej. Domowa pasyjka z przełomu XIX/XX wieku
Serdecznie dziękujemy!

Zobacz więcej…

Zbiory Izby Regionalnej wzbogaciły się o nowe obiekty!

27 Mar, 2017

img_4562

Izba Regionalna w Zielonkach wzbogaciła się o cenne eksponaty pochodzące z początku XX wieku, po pp. Zofii i Walentym Kawa z Podskala.

Zobacz więcej…

III folkowy plener fotograficzny w klimatach Stanisława Wyspiańskiego

1 Lut, 2017

zdjecie-1

Wraz z nowym rokiem, któremu patronuje w gminie Zielonki Stanisław Wyspiański, miał miejsce zimowy plener fotograficzny. III – edycję folkowej sesji zorganizował Mariusz Zieliński – założyciel Izby Regionalnej i dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach oraz przewodniczący komisji ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym Gminy Zielonki, dla którego rozumienie tradycji „to nie jest trzymanie popiołów w odniesieniu do zbiorów muzealnych zgromadzonych w izbie, lecz przekazywaniem płomienia przyszłym pokoleniom”. Przez ożywianie zbiorów muzealnych w naturalnym dla nich krajobrazie zieloneckiej przyrody, zmieniającym się wraz z porami roku, który od pokoleń niezmiennie towarzyszy tutejszym mieszkańcom, mamy do czynienia z żywą sztafetą pokoleń. Stroje krakowskie nosili nasi przodkowie, my współcześnie zakładamy je z dumą i fotografujemy się po to, aby podtrzymać żar i płomień naszej dumy oraz miłości do dziedzictwa kulturowego i tradycji, jakie tu panowały od wieków. Robimy to ze świadomością, że nasz czas też przeminie, a pokolenia, które po nas przyjdą zastaną i ten żar, i ten płomień, które mamy nadzieję, rozpalą ich miłością do rodzimego folkloru.

Zobacz więcej…

Izba Regionalna wzbogaciła się o nowy eksponat

17 Sty, 2017

Dar od Pani Barbary Leszczyńskiej z Zielonek

img_4130

Krakowiacy zachodni z Zielonek na jesiennych przeźroczach

27 Paź, 2016

stroje-krakowskie-zielonki-fot-r-cabala-23-10-2016-izba-regionalna-40

W niedzielny poranek, 23 października, odbył się po raz drugi plener fotograficzny, którego głównym bohaterem był tradycyjny strój grupy etnograficznej krakowiaków zachodnich pochodzący rodem „od Zielonek”. Celem pleneru fotograficznego była prezentacja regionalnych ubiorów ludowych – odświętnych i codziennych, pochodzących z przełomu XIX i XX w., zgromadzonych w Izbie Regionalnej w Zielonkach oraz promowanie folkloru, historii i tradycji lokalnej gminy Zielonki, która od kilkunastu lat pełni rolę zielonej sypialni Krakowa. Pomysłodawcą i inicjatorem wybrania takiej formy propagowania rodzimego folkloru i etnograficznych zbiorów muzealnych był Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, kustosz Izby Regionalnej w Zielonkach oraz przewodniczący Gminnej Komisji ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym Gminy Zielonki.

Zobacz więcej…