Galerie

Stroje krakowskie „od Zielonek”

25 Kwi, 2018

Na zdjęciach we własnym ogrodzie, ul. Wiktorii Baranówny w Zielonkach, Bronisława Garlacz z d. Baran z mężem i córką Patrycją.

Zobacz więcej…

Zdjęcie z 1942 roku

19 Mar, 2018

Na zdjęciu rodzice pani Zofii Bęben (z domu Dziedzic): Piotr Dziedzic z żoną Marią Dziedzic (z domu Sitko) i ich roczny syn Kazimierz. Zdjęcie z 1942 roku. Piotr Dziedzic z Pękowic, ur. w 1917 r., Maria Dziedzic (z d. Sitko) z Toń, ur. w 1914 r.

Gorset krakowski „od Zielonek” lata 30/40 XX w.

2 Lut, 2018

Gorset krakowski „od Zielonek” lata 30/40 XX w. uszyty dla Agaty Prochalowej z Baranów ( żony Jakuba).

Zobacz więcej…

Gorset Krakowski „od Zielonek”

Lut, 2018

Gorset Krakowski „od Zielonek” lata 30/40 XX w. uszyty dla Zofii Krawczyk z Bińczyckich ( żony Andrzeja) obiekt znajduje się w zbiorach prywatnych.

Zobacz więcej…

Gmina Zielonki – bijące serce żywej tradycji

10 Paź, 2017

111

W sobotę, 9 września, po raz kolejny mieszkańcy Zielonek mieli możliwość wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Podczas tego nietypowego pleneru towarzyszyła nam TVP Kraków zainteresowana zieloneckim folklorem i tradycjami panującymi w naszej gminie. Pomysłodawcą organizacji pleneru był Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach oraz kustosz Izby Regionalnej.

Zobacz więcej…

Etno-plener fotograficzny w czerwcowym krajobrazie Zielonek

20 Cze, 2017

d60_3049

W sobotnie popołudnie, 10 czerwca, po raz kolejny już rdzeni oraz napływowi mieszkańcy Zielonek mieli możliwość wzięcia w udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej prezentującej tradycyjne lokalne ubiory Krakowiaków Zachodnich na tle malowniczego krajobrazu naszej gminy. Pomysłodawcą organizacji pleneru ponownie był Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, kustosz Izby Regionalnej w Zielonkach oraz przewodniczący Gminnej Komisji ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym Gminy Zielonki.

Zobacz więcej…

Dar do Izby Regionalnej

19 Cze, 2017

19225114_1377853248957502_9062684846776254411_n

Dar do Izby Regionalnej od pani Józefy Nowakowskiej. Domowa pasyjka z przełomu XIX/XX wieku
Serdecznie dziękujemy!

Zobacz więcej…

Zbiory Izby Regionalnej wzbogaciły się o nowe obiekty!

27 Mar, 2017

img_4562

Izba Regionalna w Zielonkach wzbogaciła się o cenne eksponaty pochodzące z początku XX wieku, po pp. Zofii i Walentym Kawa z Podskala.

Zobacz więcej…

III folkowy plener fotograficzny w klimatach Stanisława Wyspiańskiego

1 Lut, 2017

zdjecie-1

Wraz z nowym rokiem, któremu patronuje w gminie Zielonki Stanisław Wyspiański, miał miejsce zimowy plener fotograficzny. III – edycję folkowej sesji zorganizował Mariusz Zieliński – założyciel Izby Regionalnej i dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach oraz przewodniczący komisji ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym Gminy Zielonki, dla którego rozumienie tradycji „to nie jest trzymanie popiołów w odniesieniu do zbiorów muzealnych zgromadzonych w izbie, lecz przekazywaniem płomienia przyszłym pokoleniom”. Przez ożywianie zbiorów muzealnych w naturalnym dla nich krajobrazie zieloneckiej przyrody, zmieniającym się wraz z porami roku, który od pokoleń niezmiennie towarzyszy tutejszym mieszkańcom, mamy do czynienia z żywą sztafetą pokoleń. Stroje krakowskie nosili nasi przodkowie, my współcześnie zakładamy je z dumą i fotografujemy się po to, aby podtrzymać żar i płomień naszej dumy oraz miłości do dziedzictwa kulturowego i tradycji, jakie tu panowały od wieków. Robimy to ze świadomością, że nasz czas też przeminie, a pokolenia, które po nas przyjdą zastaną i ten żar, i ten płomień, które mamy nadzieję, rozpalą ich miłością do rodzimego folkloru.

Zobacz więcej…

Izba Regionalna wzbogaciła się o nowy eksponat

17 Sty, 2017

Dar od Pani Barbary Leszczyńskiej z Zielonek

img_4130