Aktualności

Nabór na drugi semestr warsztatów hafciarskich

4 Sty, 2019

Biblioteka Publiczna w Zielonkach ogłasza nabór na drugi semestr warsztatów rzemiosła artystycznego – tradycyjnego hafciarstwa w ramach projektu Małopolskiej Szkoły Tradycji, którego głównym operatorem jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Poświęcony on będzie ćwiczeniom z zakresu haftu kolorowego.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w piątki w godzinach 17.30 – 19.30 oraz w soboty w godzinach 10.00 – 12.00.
Pierwsze zajęcia odbędą się 11-12.01.2019 r.
Zapisów można dokonywać w siedzibie Biblioteki Publicznej w Zielonkach przy ul. Galicyjskiej 17A, telefonicznie (12 418 41 24) lub mailowo (bp.zielonki@interia.pl).
 
Serdecznie zapraszamy!

Zobacz więcej…

Etnokalendarz | Cztery żywioły: ogień

13 Gru, 2018

Z czego można czerpać energię? Jak wykorzystywać potęgę żywiołów? Co inspirowało pierwszych wynalazców? Odpowiedzi na te pytania szukamy podczas cyklu warsztatów Etnokalendarz 2018/2019, w trakcie których tradycja przenika się ze współczesnością, a uczestnicy balansują na pograniczu przyrody i techniki.

Zobacz więcej…

Wycinanki i żelazko w darze

7 Gru, 2018

Dar od Państwa Małgorzaty i Janusza Calikowskich.

Serdecznie dziękujemy!

Zobacz więcej…

Wycieczka do Morawczyny

4 Gru, 2018

„A jeśli komu droga otwarta do nieba. Tym, co służą ojczyźnie”. 
J. Kochanowski

Zobacz więcej…

Wokół kolędowania | Spotkanie

28 Lis, 2018

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Julitą Charytoniuk – śpiewaczką, badaczką i aktywną uczestniczką kultury tradycyjnej, która zajmuje się między innymi ożywianiem tradycji kolędniczych.

Podczas spotkania dowiemy się, jakie znaczenie miało słowo kolęda, a jak je rozumiemy współcześnie. Będziemy mogli sobie odpowiedzieć na pytania kto mógł kolędować i w jakie role mógł się wcielać. Zapraszamy wszystkich, którym bliski jest temat kolędowania, a w szczególności osoby i grupy, które chciałyby na własną rękę spróbować kolędniczej przygody. 

Prześledzimy też szczegółowo jak wyglądały przygotowania do kolędowania oraz jakie były – a może nadal są? – najpopularniejsze atrybuty kolędników. Będziemy też mówić szczegółowo o przebiegu kolędowania – co musiało się wydarzyć, żeby kolęda była uznana za ważną. Julita podzieli się z nami również swoim doświadczeniem związanym ze współczesnym kolędowaniem na wschodnim pograniczu.

Informacje szczegółowe: 

Termin: 2 grudnia, niedziela, g. 17.00 – 18.30
Miejsce: Muzeum Etnograficzne, Ratusz, Plac Wolnica 1
Wstęp wolny!

 

 

 

 

 

Obdarowani książeczkami do nabożeństwa

26 Lis, 2018

Dar – p. Teresa Stypuła z Guzowskich córka Bolesława i Marii zd. Przysiężniak zam. Kraków, ul. Łokietka. Dawna parafia Zielonki.

Darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Zobacz więcej…