Aktualności

Etno-plener fotograficzny w czerwcowym krajobrazie Zielonek

20 cze, 2017

d60_3049

W sobotnie popołudnie, 10 czerwca, po raz kolejny już rdzeni oraz napływowi mieszkańcy Zielonek mieli możliwość wzięcia w udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej prezentującej tradycyjne lokalne ubiory Krakowiaków Zachodnich na tle malowniczego krajobrazu naszej gminy. Pomysłodawcą organizacji pleneru ponownie był Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, kustosz Izby Regionalnej w Zielonkach oraz przewodniczący Gminnej Komisji ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym Gminy Zielonki.

Zobacz więcej…

Dar do Izby Regionalnej

19 cze, 2017

19225114_1377853248957502_9062684846776254411_n

Dar do Izby Regionalnej od pani Józefy Nowakowskiej. Domowa pasyjka z przełomu XIX/XX wieku
Serdecznie dziękujemy!

Zobacz więcej…

Antique 19th Century Polish Leather Money Belt Pas Trzos Krakowski

cze, 2017

1

A very rare, museum quality, antique, 19th century, Polish leather money belt from the Krakow region, Pas Trzos Krakowski. A wide belt made of brown leather, when specially folded it forms a pocket along its length, the exterior adorned on the both ends with large panels of leather with cut – work design of stars and diamond pattern on a red felt background, decorated with domed brass studs, perforated tacks, and highlighted with embroidered design. The belt is with its original brass buckle with iron pin.

Zobacz więcej…

„W roli głównej katanka kobieca”

2 cze, 2017

zd1

W okolicach Krakowa noszono kilka rodzajów kaftanów, ale najbardziej znane i cenione były katany noszone przez Krakowianki w okresie Młodej Polski. Katany pojawiły się w stroju w latach 60–70. XIX wieku, choć ich historia sięga jeszcze XIX wieku. Katana to w zasadzie gorset z doszytymi rękawami i najczęściej noszono ją z dobranym kolorem i ozdobami gorsetem. Katana noszona była w chłodniejsze dni, zwykle jesienią i zimą, wówczas wkładano ją na gorset. Jej zdobnictwo przypominało zdobienie gorsetów. Szyto ją najczęściej z sukna, a dla ocieplenia watowano albo szyto podwójnie na barchanowej podszewce.

Zobacz więcej…

35 rocznica śmierci Katarzyny Gawłowej – malarki naiwnej z Zielonek

1 cze, 2017

4

Katarzyna Gawłowa (1896-1982)  ze  wsi Zielonki  koło Krakowa. Wychowała się w rodzinie chłopskiej. Do szkoły uczęszczała kilka lat. Miała silne poczucie więzi z własnym kręgiem kulturowym. Kultywowała lokalne tradycje, co niedziela chodziła do kościoła w odświętnym stroju krakowskim. Już od młodzieńczych lat wyróżniała się szczególną wrażliwością estetyczną. W rodzinnej chałupie do wzorów odciskanych wałkiem na ścianach domalowywała kwiaty, ptaki, anioły, świętych. Po wyjściu za mąż, we własnym domu zapełniała ściany malowanymi kompozycjami. Jej malutka izba, w której zamieszkała na starość, cała zdobiona kolorowymi malunkami, została odkryta na początku lat 70. przez badaczy z Krakowa. Zachęcona przez nich, zaczęła malować obrazy utrzymane w tej samej konwencji co ścienne przedstawienia.

Zobacz więcej…