Aktualności

Zielonki. Blask starej kapliczki

21 Lis, 2017

Małe, ponadstuletnie zabytki są po konserwacji. Ostatnią ze starych kapliczek odnowiono dzięki dotacji z województwa i gminy.

Źródło zdjęcia i reszta artykułu

Zielonki – „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”

20 Lis, 2017
Wielka Ogólnopolska Gala i wielkie wyróżnienie naszej Biblioteki która prowadzi w swojej strukturze Izbę Regionalną.

Zobacz więcej…

Rozgryźć dziedzictwo – podręcznik dobrych praktyk

Lis, 2017

Rozgryźć dziedzictwo – podręcznik dobrych praktyk upowszechniania dziedzictwa i edukacji o dziedzictwie kulturowym.

Zobacz więcej…

Non omnis moriar – „Zapalmy światło pamięci” w Zielonkach

2 Lis, 2017

Listopad, jako miesiąc szczególnej pamięci o zmarłych, pozwala nam na zatrzymanie się i refleksję nad przemijaniem oraz kruchością życia.

Dnia 2 listopada, w Dzień Zaduszny, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielonkach w towarzystwie dyrektor szkoły, Bożeny Nowak, w ramach III edycji akcji pod nazwą: „Zapalmy światło pamięci”, przeprowadzonej przez Izbę Regionalną w Zielonkach, odwiedzili miejscowy cmentarz w celu uczczenia pamięci zmarłych zasłużonych dla Zielonek.
Podczas spaceru uczestnicy nie tylko uhonorowali pamięć zasłużonych dla Zielonek osób, ale także mieli szansę poznać wiele interesujących faktów związanych z ich biografią. Dyrektor biblioteki, Mariusz Zieliński, regionalista oraz założyciel Izby Regionalne w Zielonkach, przy każdym z odwiedzanych przez uczniów grobów opowiadał krótko o okolicznościach i czasach, w jakich przyszło żyć spoczywającym w nim osobom.

Zobacz więcej…

Goście z Gruzji na terenie Lokalnej Grupy Działania Korona Północnego Krakowa

27 Paź, 2017

Od 23 do 25 października Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa gościło przedstawicieli Lokalnej Grupy Działania z Kazbegi w Gruzji. Spotkanie miało na celu nawiązanie współpracy, a zarazem zawarcie szerszych kontaktów i wymianę doświadczeń. Goście zawitali również do gminy Zielonki.

Źródło informacji i reszta relacji

GMINA ZIELONKI, czerpać z ludowości

23 Paź, 2017

Gmina Zielonki znalazła kolejny sposób na zwiększenie swojej atrakcyjności. Nie poprzestała na byciu „sypialnią Krakowa”, o której marzą intelektualiści tego miasta, ale postawiła na modny ostatnio folklor. Kultywując tradycje przodków, wykształcamy własny, oryginalny styl bycia, zupełnie różny od postmieszczańskiego. Zobaczcie ten 20-minutowy film, bo warto !!

MAŁOPOLSKA SZKOŁA TRADYCJI

19 Paź, 2017

W ramach projektu edukacyjnego MAŁOPOLSKA SZKOŁA TRADYCJI realizowanego w latach 2017 – 2020
przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu na terenie Małopolski powstały MATECZNIKI TRADYCJI – miejsca, w których prowadzone będą warsztaty muzykowania ludowego, tańca ludowego i rzemiosła. Każdy warsztat czerpać będzie z tradycji danego regionu a uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z dziedzictwem kulturowym swojej małej ojczyzny.

Zobacz więcej…