Aktualności

Wielkanocny IV etno-plener fotograficzny w Zielonkach

27 kwi, 2017

stachiewicz_wiosenne-bazie

Po raz kolejny zapraszamy na profesjonalny plener fotograficzny w roku Stanisława Wyspiańskiego obchodzonym w gminie Zielonki. Piękno kultury ludowej utrwali w kadrach obiektywu pan Ryszard Cabała fotograf, absolwent i wykładowca Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie oraz członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego przy NCK. Organizatorem pleneru jest Izba Regionalna w Zielonkach, a jego motywem przewodnim będą ludowe stroje krakowskie „od Zielonek” prezentowane w wiosennym krajobrazie naszej gminy.

Zobacz więcej…

Warsztaty historyczne o Wiktorii Baranównie

kwi, 2017

WBaranowna

W dniach 25 i 26 kwietnia bibliotekę w Zielonkach odwiedzili uczniowie klas piątych i szóstych z Zespołu Szkół w Zielonkach. Uczestniczyli oni w warsztatach historycznych poświęconych postaci Wiktorii Baranówny – nauczycielki urodzonej w 1910 r. w Zielonkach, która od 1937 r. pracowała na Podhalu, a od 1938 r. uczyła w małej wiejskiej szkole w Morawczynie.

Zobacz więcej…

Nowe eksponaty do Izby Regionalnej

21 kwi, 2017

zd3

Izba Regionalna wzbogaciła się o kolejne dary w postaci dwóch obrazów w drewnianej ramie wykonanych techniką oleografii uzyskanych na tekturze. Obraz Chrystusa na krzyżu jest z przełomu XIX/XX wieku natomiast obraz św. Antoniego pochodzi z przed 1914 roku. Pamiątki po Zofii i Walentym Kawach.

Zobacz więcej…

Nowe eksponaty w Izbie Regionalnej

7 kwi, 2017

img_4781

Izba Regionalna otrzymała drewnianą figurę przedstawiającą wyobrażenie „Serca Jezusowego”, wykonaną przez rzeźbiarza, który żył i tworzył w Zielonkach w latach 70/80 XX wieku. Rzeźbę nabyła Maria Małek, a do zbiorów Izby została przekazana przez jej córkę, Małgorzatę Płonkę.

Zobacz więcej…

Palmy już gotowe

kwi, 2017

wicie-palm-zielonki-41

Tylko dobre, logistyczne przygotowanie całego przedsięwzięcia pozwoliło na dokończenie w dniu wczorajszym wszystkich prac nad palmami. A było ich niemało, o czym świadczą poniższe zdjęcia. Przez kolejne trzy tygodnie w pomieszczeniach biblioteki powstawały bibułkowe cuda: róże, krokusy, zimowity, stokrotki, cynie, tulipany, a nawet… irysy. Uzbierało się tego około tysiąca sztuk, a wszystko po to, by w ostatni już czwartek przed Kwietną Niedzielą zmontować trzy bardzo duże palmy (największa z nich mierzy aż 3 metry, kolejne 2,40 m i 1,90 m) i kilkanaście mniejszych.

Zobacz więcej…

III edycja konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną

3 kwi, 2017

plakat_plamy2017_a3

Izba Regionalna w Zielonkach oraz Sołectwo Zielonki
serdecznie zapraszają do uczestnictwa w
III edycji konkursu
„NAJPIĘKNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA”.

Konkurs odbędzie się w Niedzielę Palmową,
9 kwietnia 2017 roku w kościele pw. NNMP w Zielonkach.

Palmy będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:dzieci do lat 15 oraz młodzież od 16 lat i dorośli.

Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie palmy do konkursu w dniu 9 kwietnia 2017 r. (Niedziela Palmowa), przed Mszą św. do godz. 11.30, obok starej dzwonnicy.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać tradycyjne palmy wielkanocne. Polecana technika wykonania: materiały naturalne: wiklina, bukszpan, bazie, suche kwiaty, wstążki, bibuła itp. Pod uwagę nie będą brane prace zawierające elementy nietradycyjne: ozdoby z tworzyw sztucznych, gotowe ozdoby nie wykonane własnoręcznie.

Głównym kryterium oceny prac będzie nawiązanie do symboliki oraz pomysłowość, walory artystyczne i estetyczne, technika wykonania i bogactwo użytych materiałów.

Zobacz więcej…

Warsztaty bibułkarskie „Kwiaty do palmy Wielkanocnej”

29 mar, 2017

izba-regionalna-zielonki-kaiaty-z-bibuly

Izba Regionalna w Zielonkach zaprasza na warsztaty bibułkarskie „Kwiaty do palmy Wielkanocnej”.
które odbędą się 30 marca 2017 r. tj. czwartek o 17.30 w holu Biblioteki w Zielonkach.

Zbiory Izby Regionalnej wzbogaciły się o nowe obiekty!

27 mar, 2017

img_4562

Izba Regionalna w Zielonkach wzbogaciła się o cenne eksponaty pochodzące z początku XX wieku, po pp. Zofii i Walentym Kawa z Podskala.

Zobacz więcej…

Zbiory Izby Regionalnej wzbogaciły się o dwa nowe obiekty!

17 mar, 2017

img_1897

Skórzany kożuch i czapkę typu „furman”, lata 70 XX wieku.
Serdecznie podziękowania za dar dla pana Jana Chrzana.