Aktualności

Święto stroju krakowskiego

7 Cze, 2019

W dniu 6 czerwca piękne stroje krakowskie mogli podziwiać wszyscy przybywający na rynek stolicy małopolski. Nie mogło także zabraknąć Zieleńczan prezentujących bogato zdobione gorsety według wzoru „od Zielonek”. Mimo wysokiej temperatury Panie wraz z najmłodszym pokoleniem dumnie przechadzały się wokół rynku wzbudzając niemały zachwyt. Niezwykle istotne jest że tradycja stroju krakowskiego przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, dlatego też wiemy, iż dalej będzie ona kultywowana. Nie zabrakło oczywiście męskiego stroju, który można było podziwiać na osobie Dyrektora Biblioteki Publicznej Pana Mariusza Zielińskiego.

KS

Zobacz więcej…

Święto stroju krakowskiego – Hej! Na krakowskim Rynku!

4 Cze, 2019

Wszystkich miłośników stroju krakowskiego dzieci, młodzież, dorosłych oraz seniorów zapraszamy w najbliższy czwartek tj. 6 czerwca 2019 r. pod Barbakan na plantach krakowskich, gdzie o godz. 11.00 odbędzie się tradycyjny przemarsz na rynek główny pod pamiątkową płytę upamiętniającą złożenie przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę.

Szczegółowe informacje

Ochrona dziedzictwa kulturowego

17 Maj, 2019

Wicemarszałek Łukasz Smółka spotkał się z beneficjentami konkursów „Ochrona zabytków Małopolski 2019” i „Kapliczki Małopolski”, wręczając symboliczne czeki na dofinansowanie zadań.
 

Sejmik Województwa Małopolskiego, na wniosek Zarządu Województwa Małopolskiego, podjął decyzję o przyznaniu w tym roku 83 dotacji na realizację  zadań obejmujących prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków oraz 77 dotacji na konserwacje zabytkowych kapliczek.

Zobacz więcej…

Renowacja małopolskich kapliczek

15 Maj, 2019

Generalny remont XIX-wiecznej kapliczki w Zielonkach, prace konserwatorskie przy kamiennej kapliczce w Chochołowie – między innymi te inwestycje będą możliwe dzięki dotacjom z budżetu województwa małopolskiego.

Materiał filmowy

Zobacz więcej…

Pamięć o Katarzynie Gawłowej

8 Maj, 2019

W minionym tygodniu (29 kwietnia) miało miejsce spotkanie p. Jana Chrzana wraz z córką Martą z Wójtem Gminy Zielonki, p. Bogusławem Królem. Rodzina Chrzanów chciała bardzo serdecznie podziękować władzom samorządowym, a w szczególności Panu Wójtowi za propagowanie twórczości artystki, malarki prymitywnej Katarzyny Gawłowej, która urodziła się w 1896 r. w podkrakowskich Zielonkach. Pan Jan ma prywatnie wielki stosunek do ciotki Gawłowej od najmłodszych lat, bowiem była siostrą jego taty. Jak wspomina, wiodła bardzo ubogie i prostolinijne życie, które było przeniknięte umiłowaniem otaczającego ją folkloru w swojej rodzinnej wsi. Katarzyna Gawłowa utrwalała na kartonach i płytach paździerzowych wszystko to, co ją otacza. Ukończyła tylko 3 klasy szkoły podstawowej, więc możemy ocenić, że była osobą niedouczoną, ale o bardzo wielkiej wrażliwości.

Dzisiaj, z perspektywy lat, jeszcze bardziej wzrusza nas historia ubogiej staruszki, która mieszkała w centrum Zielonek, a pod koniec życia sytuacja bytowa stała się katastrofalna. Jej rodzinny dom pod wpływem starości rozpadł się, a jego domowników nie było stać na rychłe odbudowanie zrujnowanego budynku. Żyjący współcześnie jej rówieśnicy szydzili z jej talentu, nawet pokutowało powiedzenie „Głupia Kaśka”, które zaszufladkowało świadomość Katarzyny przez krajan do końca jej dni. Dopiero w ostatnich latach jej życia doczekała się zidentyfikowania swojego stylu. Gdy miała 77 lat została odkryta przez Mieczysława Górowskiego i Jacka Łodzińskiego. W 1977 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie miała miejsce wystawa jej prac.
Jest oceniana jako najautentyczniejszy talent jaki zrodził się w polskiej sztuce ludowej i przetrwał w pełnym uroku swojej dziecięcej naiwności i absolutnej szczerości.
Zapraszamy serdecznie do Biblioteki Publicznej w Zielonkach, gdzie wiszą nie tylko pracę artystki, ale także sam jej portret.

Informujemy, że wczoraj zmarł nagle podczas pielgrzymki na Węgry ks. Adam Leśniak, dawny wikariusz naszej parafii (1974-1982), pierwszy proboszcz parafii w Bibicach (1982-1992) i budowniczy tamtejszego kościoła

6 Maj, 2019

Ks. Adam urodził się w 1948 r. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Stanisława Smoleńskiego w Jaworznie 21 maja 1972 r. Był kolegą rocznikowym i prywatnie przyjacielem naszego byłego ks. proboszcza Andrzeja Olszowskiego.
Do Zielonek przybył 23 czerwca 1974 r. z wikariatu w Zawoi, na podstawie decyzji kardynała Wojtyły Nasza parafia rozrastała się coraz bardziej i duże Bibice potrzebowały osobnego duszpasterza. Kardynał Wojtyła podjął więc decyzję, by ks. Leśniak przygotował tam grunt pod przyszłą parafię (funkcja: wikariusz parafii Zielonki z zadaniem tworzenia ośrodka duszpasterskiego w Bibicach). Tego dnia odprawiono w Bibicach pierwszą mszę św. w domowej kaplicy.

Swoją posługę zieloneckiego wikarego sprawował do 2 sierpnia 1982 r., kiedy to została erygowana parafia w Bibicach, a ks. Adam został jej pierwszym proboszczem. Doprowadził do wybudowania kościoła i dał się zapamiętać jako bardzo życzliwy i dobry człowiek. Z Bibic został przeniesiony w 1992 r. do Lipnicy Małej, gdzie pełnił funkcję proboszcza do 2017 r. Potem pozostał tam jako rezydent-emeryt.

Długie lata związany z Zielonkami, najpierw jako wikariusz, potem sąsiad, potem przyjaciel, choć mieszkający daleko. Życzliwy dla wszystkich, bardzo pobożny i wesoły. Choć odszedł, jego dzieła są z nami do dziś. Wierzymy głęboko, że będzie za nami orędował w niebie. +Requiescat in pace.

Noc Muzeów w Krakowie

26 Kwi, 2019

Noc Muzeów w Krakowie –  to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych.

Tej nocy organizatorzy przygotowują wyjątkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, warsztaty i atrakcje dla dzieci itp. Z roku na roku do Krakowską Noc Muzeów przybywa coraz to więcej turystów.  A liczne Krakowskie instytucje kulturalne prześcigają się pomysłach i organizacji atrakcjach dla zwiedzających.

W 2019 roku Noc Muzeum zaplanowana została na piątek 17 maja, już dziś można rezerwować sobie ten weekend w Krakowie! Dołączcie do wydarzenia na Facebooku – PIK.Krakow.pl gdzie na bieżąco będziemy informować o wszystkich atrakcjach!

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy.

Źródło grafiki i tekstu

Najpiękniejsza Palma Wielkanocna 2019

15 Kwi, 2019

Podczas tegorocznej Niedzieli Palmowej (14.04.2019) odbyła się kolejna edycja konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną organizowanego przez Izbę Regionalną w Zielonkach. Piąta edycja zgromadziła ponad 50 uczestników i śmiało możemy powiedzieć, że konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i serdecznie gratulujemy Laureatom. Do zobaczenia za rok!

Zobacz więcej…

Zostań wolontariuszem na Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem

12 Kwi, 2019

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019 rozpoczynają nabór dla wolontariuszy, którzy chcą wziąć udział w tegorocznej edycji Festiwalu. Organizatorzy zapraszają młodzież i dorosłych od 16 roku życia. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 czerwca 2019.

Zobacz więcej…

NAJPIĘKNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA

5 Kwi, 2019

Izba Regionalna w Zielonkach oraz Sołectwo Zielonki
serdecznie zapraszają do uczestnictwa w V edycji konkursu
„NAJPIĘKNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA”.

Zobacz więcej…