Aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w Zielonkach

31 sie, 2017

edd2017_zielonki

Izba Regionalna w Zielonkach zaprasza wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa.

Zobacz więcej…

Bukiety zielne w małopolskich Zielonkach

16 sie, 2017

1

„Przez pola, łąki i zboża
idzie Pani Zielna, Matka Boża.
Pochyla się tkliwie nad ziołami,
słucha świerszczy, rozmawia z ptakami.
Sierpniowemu słońcu błogosławi…”

Święto Wniebowzięcia, zwane także Świętem Matki Bożej Zielnej, stało się okazją, by zgodnie ze staropolską tradycją – zamykającą się prostym stwierdzeniem: „W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła!” – złożyć na stopniach polowego ołtarza zieloneckiego kościoła parafialnego rośliny z naszych pól, łąk i przydomowych ogrodów.

Już po raz piąty Izba Regionalna i Sołectwo Zielonki przy współpracy z Parafią pw. Narodzenia NMP w Zielonkach zorganizowały Konkurs na Najpiękniejszy Bukiet Maryjny. Celem konkursu jest popularyzacja tradycji komponowania bukietów z ziół, kwiatów i traw, a w szczególności propagowanie wiedzy o ziołach i kwiatach w otaczającym środowisku, zachęcanie do postaw proekologicznych, nakłanianie do troski o naturę oraz ochronę wartości lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Zobacz więcej…

Cudowna Moc Bukietów w zabytkowym kościele

14 sie, 2017

dorota-prochal-dekoracja-kosciola-w-zielonkach-25

W przeddzień tegorocznego Święta Matki Bożej Zielnej pani Dorota Prochal, nasza koleżanka z Bibliotecznych Warsztatów Plastycznych, podjęła florystyczne wyzwanie udekorowania wnętrza zabytkowego kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP w Zielonkach. Efekt jej działań można podziwiać na zdjęciach. Oceńcie sami!

Zobacz więcej…