Aktualności

Dr Feliks Grochowalski

14 Lut, 2018

Dr Feliks Grochowalski, ur. 1906 r. we Lwowie, założył pierwszy Ośrodek Zdrowia w Zielonkach. W 1955 r. punkt medyczno-sanitarny został przekształcony w Ośrodek Zdrowia i znalazł swoją nową siedzibę na parterze obecnego Urzędu Gminy. Doktor był kierownikiem placówki aż do swojej śmierci w 1979 r.. Należy przypomnieć, że dr Grochowalski jest też patronem jednej z głównych ulic w centrum Zielonek. W zbiorach Izby Regionalnej, dzięki synowej oraz wnukom dr Grochowalskiego, którzy przekazali fotografie, znajduje się album w całości poświęcony dr Feliksowi Grochowalskiemu.

Zobacz więcej…

Warsztaty haftu 12.02.18

Lut, 2018

Szóste spotkanie uczestniczek warsztatów haftu, organizowanych w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji, przebiegło w bardzo miłej atmosferze. W czytelni Biblioteki Publicznej w Zielonkach, pod czujnym okiem Pani Instruktor, uczestniczki warsztatów zgłębiały tajniki haftowania. Na wczorajszych zajęciach hafciarki skupiały się przy misternych haftach dzierganych, wykonywanych od strony lewej do prawej, wyszywane były kształty koła i listka. Ważną częścią warsztatów było narysowanie ołówkiem wzoru na płótnie, a następnie wyhaftowanie go, przy użyciu wszystkich poznanych na wcześniejszych zajęciach ściegów.

Zobacz więcej…

IV „Zapustne darcie pierza”

12 Lut, 2018

W Tłusty Czwartek 8 lutego 2018 r. o godzinie 18.00 Izba Regionalna w Zielonkach już po raz czwarty miała przyjemność zorganizować tradycyjne „Zapustne darcie pierza”. Ostatki, Tłusty Czwartek i Zapusty to zwyczaje związane z końcem karnawału. Zapustne darcie pierza było praktykowane na terenie gminy Zielonki do lat 60/70 XX wieku, później stopniowo zanikało. Mieszkanki naszej gminy, które postanowiły wskrzesić ten starodawny zwyczaj zebrały się, zaopatrzone w gęsie pierze w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonkach. Impreza etnograficzna odbyła się w bardzo miłej atmosferze. Pracy towarzyszyły śpiewy przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Pan Wojciech Karwat. Pierze skubały biegłe w tym zajęciu gospodynie z gminy Zielonki wraz z młodym pokoleniem Zieleńczanek. Nie zabrakło również poczęstunku. Praca była owocna, a z wyskubanego puchu z pewnością powstanie niejedna pierzyna.

Zobacz więcej…

Goście w Izbie Regionalnej

7 Lut, 2018

W ubiegły czwartek, 1.02.2018 r. Izbę Regionalną odwiedzili goście z Estonii, składający wizytę w gminie Zielonki w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Korona Północnego Krakowa. Duże zainteresowanie wzbudzały pięknie zdobione, szerokie pasy krakowskie – trzosy i intensywne barwy strojów krakowskich. Goście chcieli się również dowiedzieć skąd Krakowiacy pozyskiwali sukno oraz pawie pióra. Na wszystkie, dotyczące eksponatów i historii regionu pytania, chętnie udzielał odpowiedzi Dyrektor Biblioteki Publicznej i Kustosz Izby Regionalnej Mariusz Zieliński.

Zobacz więcej…

Gorset krakowski „od Zielonek” lata 30/40 XX w.

2 Lut, 2018

Gorset krakowski „od Zielonek” lata 30/40 XX w. uszyty dla Agaty Prochalowej z Baranów ( żony Jakuba).

Zobacz więcej…

Gorset Krakowski „od Zielonek”

Lut, 2018

Gorset Krakowski „od Zielonek” lata 30/40 XX w. uszyty dla Zofii Krawczyk z Bińczyckich ( żony Andrzeja) obiekt znajduje się w zbiorach prywatnych.

Zobacz więcej…

Izba Regionalna wzbogaciła się o nowe eksponaty

Lut, 2018

Izba Regionalna Wzbogaciła swoje wzory o dwa nowe eksponaty. W darze od Pani Katarzyny Sokół Izba Regionalna otrzymała: krakowską spódnicę dziecięcą-czerwoną w róże oraz białą zapaskę dziecięcą w róże,obszytą koronką i różową wstążką i ozdobioną trzema kolorowymi tasiemkami.

Zobacz więcej…

Zapraszamy na ” Zapustne Darcie Pierza”

Lut, 2018

Izba Regionalna w Zielonkach
serdecznie zaprasza na imprezę etnograficzną zwaną IV „Zapustne Darcie Pierza.”
które odbędzie się w dniu 8 lutego 2018 r. o godz. 18.00 tj. w „Tłusty czwartek”
w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach
ul. Galicyjska 17A.


Serdecznie zapraszamy

Wernisaż wystawy „Pro memoria Ryszard Bochenek-Dobrowolski”

30 Sty, 2018

W miniony czwartek, tj. 25 stycznia 2018 r., o godz. 17.00 odbył się w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach wernisaż wystawy „Pro memoria – wspomnienie Ryszarda Bochenka-Dobrowolskiego”.

Zobacz więcej…

Warsztaty hafciarskie 4 spotkanie

Sty, 2018

Warsztaty haftu organizowane przez Małopolską Szkołę Tradycji odbywające się w Bibliotece Publicznej w Zielonkach nabierają rozpędu. Podczas czwartego spotkania uczestniczki w dalszym ciągu opanowują po kolei tajniki tej niezwykłej i zanikającej w dzisiejszych czasach sztuki rękodzielniczej.

Zobacz więcej…