Aktualności

III folkowy plener fotograficzny w klimatach Stanisława Wyspiańskiego

1 lut, 2017

zdjecie-1

Wraz z nowym rokiem, któremu patronuje w gminie Zielonki Stanisław Wyspiański, miał miejsce zimowy plener fotograficzny. III – edycję folkowej sesji zorganizował Mariusz Zieliński – założyciel Izby Regionalnej i dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach oraz przewodniczący komisji ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym Gminy Zielonki, dla którego rozumienie tradycji „to nie jest trzymanie popiołów w odniesieniu do zbiorów muzealnych zgromadzonych w izbie, lecz przekazywaniem płomienia przyszłym pokoleniom”. Przez ożywianie zbiorów muzealnych w naturalnym dla nich krajobrazie zieloneckiej przyrody, zmieniającym się wraz z porami roku, który od pokoleń niezmiennie towarzyszy tutejszym mieszkańcom, mamy do czynienia z żywą sztafetą pokoleń. Stroje krakowskie nosili nasi przodkowie, my współcześnie zakładamy je z dumą i fotografujemy się po to, aby podtrzymać żar i płomień naszej dumy oraz miłości do dziedzictwa kulturowego i tradycji, jakie tu panowały od wieków. Robimy to ze świadomością, że nasz czas też przeminie, a pokolenia, które po nas przyjdą zastaną i ten żar, i ten płomień, które mamy nadzieję, rozpalą ich miłością do rodzimego folkloru.

Zobacz więcej…

Zieleńskie gospodynie na kardynalskim opłatku

24 sty, 2017

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

16 stycznia 2017 r. odbył się tradycyjnie opłatek krakowskich środowisk kultury i artystycznych, którego pomysłodawcą jest ks. inf. Jerzy Bryła.

Zobacz więcej…

Wolna Ojczyzna albo śmierć na Podhalu

sty, 2017

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dniu 22 grudnia 2016 r. odbył się uroczysty dzień patrona Szkoły Podstawowej w Morawczynie w gminie Nowy Targ, poświęcony postaci bohaterskiej Wiktorii Baranówny.

Zobacz więcej…

Izba Regionalna wzbogaciła się o nowy eksponat

17 sty, 2017

Dar od Pani Barbary Leszczyńskiej z Zielonek

img_4130

Odcienie zimowego chłodu

14 sty, 2017

wernisaz-wystawy-12-001-2017-r-bp-ziel

12 stycznia 2017 roku w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach odbył się wernisaż wystawy Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich zatytułowanej ,,Odcienie zimowego chłodu”. To kolejna artystyczna inicjatywa zrealizowana dzięki budującej, wieloletniej współpracy zieloneckiej instytucji i krakowskiej organizacji.

Zobacz więcej…

Orszak na przekór mrozowi

11 sty, 2017

sty_3493

Z zaczerwienionymi policzkami i lodowatymi rękami, ale w orszaku, z radością i z kolędami śpiewanymi pełnym głosem – tak mieszkańcy Zielonek, Bibic i krakowskich Witkowic uczcili święto Trzech Króli.

Zobacz więcej…