Aktualności

Marek Nawara in memoriam

24 Maj, 2018

W niedzielę 27 maja 2018 r. o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej odbędzie się Msza święta za Marszałka Marka Nawarę. 25 maja mija 7. rocznica śmierci Marka Nawary, wójta gminy Zielonki w latach 1990-1998, posła na Sejm III kadencji (w latach 1997-1998) i marszałka Małopolski w latach 1998-2002 oraz 2006-2010. Człowieka, dla którego praca w samorządzie była służbą i ogromną odpowiedzialnością, osoby niezwykle zasłużonej, zarówno dla gminy Zielonki, jak i województwa małopolskiego.
Fot. Andrzej Rubiś

Źródło zdjęcia i tekstu

Marek Nawara został patronem mostu na Wiśle

Maj, 2018

Tytan pracy, samorządowiec z wizją, oddany bez reszty Małopolsce – tak Marka Nawarę, pierwszego marszałka województwa małopolskiego, wspominają do dzisiaj bliscy i współpracownicy. W związku ze zbliżającą się 7. rocznicą jego śmierci, postanowiono uczcić jego pamięć w niezwykły sposób. Most na Wiśle, który łączy gminy Szczurowa i Koszyce, otrzymał imię Marszałka Marka Nawary. W uroczystości udział wzięli m.in. Monika Karlińska-Nawara, marszałek Jacek Krupa, a także przedstawiciele lokalnych samorządów.

Zobacz więcej…

Czy istnieje jednolity strój krakowski?

27 Kwi, 2018

Muzeum Etnograficzne w Krakowie po trzech latach zakończyło badania na temat strojów krakowskich. Naukowcy odwiedzili ponad 120 miejscowości. W każdej z nich – jak przekonują – dowiadywali się czegoś nowego. To „kłóci się” z dość powszechnym przekonaniem, że strój krakowski jest tylko jeden – noszony przez dzieci podczas uroczystości państwowych i religijnych.

Zobacz więcej…

Stroje krakowskie „od Zielonek”

25 Kwi, 2018

Na zdjęciach we własnym ogrodzie, ul. Wiktorii Baranówny w Zielonkach, Bronisława Garlacz z d. Baran z mężem i córką Patrycją.

Zobacz więcej…

Prezydent odwiedził pułkownika Tadeusza Bieńkowicza

23 Kwi, 2018

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w sobotę w Węgrzcach pod Krakowem pułkownika Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy, niezłomnego żołnierza okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej, więzionego i skazanego przez komunistyczne władze na karę śmierci. Spotkanie miało miejsce na nieco ponad dwa tygodnie przed 95. urodzinami Tadeusza Bieńkowicza. Prezydentowi RP towarzyszył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Zobacz więcej…

Spotkanie wokół książki „Stroje krakowskie. Historie i mity”

16 Kwi, 2018

Zapraszamy na spotkanie z autorkami książki „Stroje krakowskie. Historie i mity” – Anną Grochal, Agnieszką Marczak, Elżbietą Pobiegły i Ewą Rossal. Prowadzącymi rozmowę będą dr hab. Monika Golonka-Czajkowska (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ) oraz dr Stanisława Trebunia-Staszel (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ).  

Zobacz więcej…

Historia jednego nieznaczącego przedmiotu

Kwi, 2018

„Otrzyjcie już łzy, płaczący!” Od Wielkiejnocy minęły już trzy tygodnie. Grób Pański został rozebrany, a ołtarz boczny na powrót udekorowany. W załączniku prezentowane są zdjęcia przedstawiające ołtarz bez obrusu i bez metalowej osłonki. Można ujrzeć sepulcrum, czyli kwadratowe zagłębienie w ołtarzu, gdzie zamurowane zostały relikwie świętych męczenników. Miejsce grobu pańskiego było nieprzypadkowe: pod dawnym ołtarzem św. Anny została umieszczona wnęka imitująca grotę Józefa z Arymatei. Na co dzień pełni ona funkcję schowka na figurę zmarłego Pana Jezusa i materiały dekorujące grób i ciemnicę.

Zobacz więcej…

Strój i ubiór codzienny

13 Kwi, 2018

„Strój krakowski” uchodzi za jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawanych polskich strojów ludowych. Funkcjonujący od przeszło wieku jako strój narodowy, stał się wręcz synonimem ubioru ludowego, uchodząc jednocześnie za jednolity i oczywisty. Jednakże, obraz historyczny oraz zasięg terytorialny występowania strojów krakowskich ukazuje duże zróżnicowanie, a tym samym niejednoznaczność określenia „strój krakowski”.

Zobacz więcej…

Początki polskiej etnologii i antropologii kulturowej (od końca XVIII wieku do roku 1918)

11 Kwi, 2018

Początki polskiej etnologii i antropologii kulturowej (od końca XVIII wieku do roku 1918)

Zbigniew Jasiewicz

Informacje o książce i spis treści