Ciekawostki historyczne

Czy istnieje jednolity strój krakowski?

27 Kwi, 2018

Muzeum Etnograficzne w Krakowie po trzech latach zakończyło badania na temat strojów krakowskich. Naukowcy odwiedzili ponad 120 miejscowości. W każdej z nich – jak przekonują – dowiadywali się czegoś nowego. To „kłóci się” z dość powszechnym przekonaniem, że strój krakowski jest tylko jeden – noszony przez dzieci podczas uroczystości państwowych i religijnych.

Zobacz więcej…

Historia jednego nieznaczącego przedmiotu

16 Kwi, 2018

„Otrzyjcie już łzy, płaczący!” Od Wielkiejnocy minęły już trzy tygodnie. Grób Pański został rozebrany, a ołtarz boczny na powrót udekorowany. W załączniku prezentowane są zdjęcia przedstawiające ołtarz bez obrusu i bez metalowej osłonki. Można ujrzeć sepulcrum, czyli kwadratowe zagłębienie w ołtarzu, gdzie zamurowane zostały relikwie świętych męczenników. Miejsce grobu pańskiego było nieprzypadkowe: pod dawnym ołtarzem św. Anny została umieszczona wnęka imitująca grotę Józefa z Arymatei. Na co dzień pełni ona funkcję schowka na figurę zmarłego Pana Jezusa i materiały dekorujące grób i ciemnicę.

Zobacz więcej…

Strój i ubiór codzienny

13 Kwi, 2018

„Strój krakowski” uchodzi za jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawanych polskich strojów ludowych. Funkcjonujący od przeszło wieku jako strój narodowy, stał się wręcz synonimem ubioru ludowego, uchodząc jednocześnie za jednolity i oczywisty. Jednakże, obraz historyczny oraz zasięg terytorialny występowania strojów krakowskich ukazuje duże zróżnicowanie, a tym samym niejednoznaczność określenia „strój krakowski”.

Zobacz więcej…