Ciekawostki historyczne

Najpiękniejsza Palma Wielkanocna 2019

15 Kwi, 2019

Podczas tegorocznej Niedzieli Palmowej (14.04.2019) odbyła się kolejna edycja konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną organizowanego przez Izbę Regionalną w Zielonkach. Piąta edycja zgromadziła ponad 50 uczestników i śmiało możemy powiedzieć, że konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i serdecznie gratulujemy Laureatom. Do zobaczenia za rok!

Zobacz więcej…

Cmentarz Choleryczny w Bibicach

2 Lis, 2018

Cmentarz Choleryczny w Bibicach. W XIX wieku, w „Wielkim Dole” chowani byli mieszkańcy, którzy padli ofiarą epidemii cholery. Ponad 100 osób spoczywa na granicy bibickiego lasu za wsią. Dojście możliwe od ul. Zagaje lub ul. Sportowej.

Zobacz więcej…

Między panem wójtem i plebanem… Konflikt wójtowsko-plebański w latach 60. i 70. XIX wieku w podkrakowskiej wsi

17 Wrz, 2018

Artykuł ma na celu przybliżenie konfliktu, który rozegrał się w latach 60. i 70. XIX wieku w podkrakowskiej parafii Zielonki pomiędzy dziedzicem dworu Marszowiec a wikariuszami tejże parafii. Sprawa nie tylko toczyła się w podkrakowskiej wsi, ale także na wokandzie krakowskiego konsystorza biskupiego za pośrednictwem skarg i donosów. W artykule zostały zaprezentowane wyniki badania przyczyn sporu, jego przebieg, rozstrzygnięcie oraz konsekwencje, które musiały ponieść obie strony. Praca jest także przyczynkiem do badań oddziaływania posługi administratora apostolskiego ks. bpa Antoniego Gałeckiego na duchowieństwo i wiernych w pomniejszych parafiach.

Jan Bulak

Źródło informacji oraz pełny tekst

Parafia Zielonki tło historyczne i kulturowe Zielonki

13 Wrz, 2018

Parafia Zielonki tło historyczne i kulturowe Zielonki to miejscowość położona na północ od Krakowa, w dolinie rzeki Prądnik. Znajduje się w niej murowany kościół parafialny z połowy XVI wieku. Mimo że 8 września 2010 roku obchodzono w nim 750-lecie istnienia parafii, to początki dziejów kościoła są nieznane. Wiadomo, że w 1260 roku umarł kanonik krakowski Albert, proboszcz łęczycki, który podarował całą wieś kapitule katedralnej 1. W okresie staropolskim w skład parafii wchodziły wsie: Zielonki, Pękowice, Garlica Murowana i Duchowna, Bibice, Witkowice, Tonie, Wola Zachariaszowska i Górka Narodowa. W XVI wieku kościół w Zielonkach został całkowicie odrestaurowany. Około 1520 roku rozpoczęto budowę murowanej zakrystii. Poświadcza to napis pamiątkowy nad wejściem do zakrystii, na którym widnieje 1524 rok. 1 S. Tomkowicz, op. cit., s. 265.

Zobacz więcej…

Zaszyte strony strojów krakowskich

13 Cze, 2018

Czy kobieta mogła nosić żupan? Czym różniła się damska koszula od bluzki? Czy krakowianka mogła nosić zielony gorset albo spódnicę w kratę? Czym różnił się strój świąteczny od tego noszonego na co dzień?

Zobacz więcej…

Podmiotowość zaklęta w bronowickiej chacie

28 Maj, 2018

Stawka w tej grze jest wysoka – chodzi o stworzenie podmiotowej wspólnoty politycznej, gotowej wziąć odpowiedzialność za własne losy. Wyspiański w Weselu dostarcza nam gotowego scenariusza metapolitycznego procesu dojścia do tej podmiotowości. W centrum tego wspólnototwórczego ruchu stoi Chochoł-Metapolityka, złoty róg wciąż nieodzyskanej podmiotowości oraz postać Jaśka, którego prawdziwa misja rozpoczyna się już po właściwym zakończeniu utworu.

Zobacz więcej…

Stara wieś już odeszła, nowa jeszcze nie powstała

Maj, 2018

W cieniu wielkiej historii po cichu umiera polska kultura chłopska. Nie uratują jej skanseny, zespoły pieśni i tańca ani vintage gadżety w regionalne wzorki. Nie o cepelię i folklor tutaj chodzi. Wraz ze śmiercią ostatnich gospodarzy znika całościowy i unikalny sposób istnienia w świecie, wraz z określonym stosunkiem do ziemi, filozofią pracy i wizją międzypokoleniowej wspólnoty. To uniwersum, którego reguł i tajemnic, ani już nie poznamy, ani w pełni nie zrozumiemy. Nowa wieś, która przychodzi na miejsce starego świata chłopskich gospodarzy i ich ziemi nie ma wciąż własnej tożsamości.

Zobacz więcej…